19 شهریور 1396 - 14:43
سفرنامه برلین

سفرنامه برلین

برلین پایتخت و بزرگترین شهر آلمان و دومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. این شهر با تاریخ غنی و ریشه‌دار، نمادهای دوره کلاسیک مثل دروازه‌ها و پل‌ها، در کنار دیوار

فکر سفر به اروپا و بخصوص یکی از شهرهای آلمان سالها بود که در سرم گذر می کرد. تا اینکه یک روز عزمم را جزم کرده و تصمیم قطعی گرفتم تا به همراه خانواده به شهر برلین سفر کنم. برلین شهر تاریخی و پایتخت آلمان است که بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور محسوب می شود. این شهر تاریخی دارای مکان های تاریخی و توریستی متعددی است که اقامت چند روزه پاسخگوی بازدید از همه‎ی آنها نبود.

قسمت زیادی از برلین به دریاچه و جنگل اختصاص دارد که موجب زیبایی دو چندان شهر شده است. بعد از پیاده شدن در فرودگاه برلین با ترنس فرودگاهی هتلی که از قبل رزرو کرده بودیم، وارد اقامتگاه خود شدیم. هتل آلما سچلس ایم گرانیوالد یکی از هتل های 5 ستاره شهر برلین محسوب می شود که امکانات و خدمات بی نظیرش، محیطی آرام و دلپذیر را برایمان فراهم آورده بود. ساعاتی که در هتل بودیم برای سرگرمی به مرکز بدنسازی می رفتیم و یا با دوچرخه سواری خود را مشغول می کردیم.

اما ماندن در هتل با تمام امکاناتی که داشت گاه خسته کننده می شد و بنابراین مجبور بودیم بخشی از سفر را هم به گشت و گذار و بازدید از مکان های توریستی اختصاص دهیم. اولین گزینه ای که برای بازدید به مد نظرمان رسید، کتابخانه تاریخی و دولتی این شهر بود که به عنوان یکی از غنی ترین کتابخانه های جهان به شمار می رود؛ این کتابخانه در سال 1661 میلادی راه اندازی شده است. وجود 22 میلیون جلد کتاب در این کتابخانه شگفت آور بود.

در ایران تعریف و تمجیدهای زیادی از معماری برلین به گوشم رسیده بود. برای همین کنجکاو بودم ساختمان های تاریخی این شهر را هم از نزدیک ببینم. طبق صحبت هایی که از لیدرهای تورهای مسافرتی شنیده بودیم، ساختمان پارلمان یا همان رایشتاگ یکی از این ساختمان ها بود که وجود گنبدهای فاستر به سبک معماری نورمن اکوتک، آن را چنان زیبا و جذاب نشان می داد که توریست ها زمان زیادی را برای تماشای آن صرف می کردند.

البته بخش های زیادی از ساختمان هم به سبک امروز درآمده بود. وجود سیستم تهویه مطبوع و نقاب رایانه ای متحرک در زیر گنبد نشان از دستکاری های جدید و ورود تکنولوژی به این ساختمان تاریخی داشت. این کاخ در سال 1894 ساخته شده بود.

از دیگر بناهای تاریخی شهر برلین که براستی ارزش دیدن و صرف زمان هم داشت، دروازهی براندربورگ بود که به گفته مورخان این کشور، نماد اتحاد در آلمان است. این بنا در نزدیکی میدان پاریسر پلاتس قرار دارد. پس از تماشای این بنا به شدت احساس ضعف و گرسنگی بر ما یورش می برد. اما رفتن به هتل برای صرف ناهار و بازگشت دوباره به شهر کمی دشوار به نظر می رسید.

در همین اثنا با یک خانواده ایرانی ساکن در شهر برلین آشنا شدیم که پس از یک گفتگوی طولانی، ما را برای صرف ناهار به رستورانی در برج برلین دعوت کردند. این برج یک دکل مخابراتی به بلندی 368 متر است که در سال ۱۹۶۹ افتتاح شده و چندین رستوران را در خود جای داده است. پس از صرف ناهار با دوستان ایرانی مقیم برلین راهی کلیسای بزرگ برلین شدیم که ساختمانی بزرگ و تاریخی داشت. این کلیسا محل دفن تعدادی از پادشاهان آلمان بود.

بازدید از همه‎ی این مکان ها در سه روز اول اقامت در شهر برلین بود. اما هنوز بطور کامل با هنر و فرهنگ کشور آلمان آشنا نشده بودیم. پس در روز چهارم سفر تصمیم گرفتیم به گالری هنری شهر برلین هم سر بزنیم. این ساختمان 1316 متری مجموعه ای از بهترین آثار هنرمندان آلمان را در خود جای داده است. برخی از آثار که نشانی از آزادی خواهی در اروپا بود، چنان بازدیدکنندگان را محو می کرد که هیچ صدایی در سالن نمی پیچید و همه غرق در تماشا بودند.

در روزهای پایانی سفر هم از گذرگاه چارلی، ستون پیروزی، میدان تاریخی و نورانی پوتسدام، باغ وحش برلین دیدن کردیم.

برای سفر به کشور رویایی برلین و  رزرو تور آلمان و ویزای توریستی و ویزای شینگن با جمعه گشت در تماس باشید: 88920020-021